Kluba šķirnes

icon Kluba šķirnes

 

Amerikāņu Stafordšīras terjers/ American Staffordshire Terrier

 Šķirne atšķiras no sava priekšteča Stafordšīras bulterjera ar spēcīgāk veidotu, lielāku ķermeni. Suņi augumā sasniedz 46-48 cm, kuces 43-46 cm, ķermeņa masa no 18 līdz 23 kg. Gludajai īsajai spalvai iespējams jebkurš krāsojums.

Amerikas Stafordšīras terjeri, līdzīgi kā Stafordšīras bulterjeri, ir iegūti, krustojot angļu buldogus ar dažādu šķirņu terjeriem un tikuši izmantoti kā cīņu suņi. No brīža, kad Anglijā tika aizliegtas suņu cīņas, par šiem suņiem tika aizmirsts. Trīsdesmit gadus vēlāk pirmie suņi tika izvesti uz ASV, kur šķirne tika attīstīta, akcentējot masīvāku augumu, un tā ieguva nosaukumu amerikāņu Stafordšīras terjers. Neraugoties uz šo dzīvnieku spēku, tie ir labvelīgi noskaņoti pret cilvēkiem. Šķirnes reputācijai stipri kaitējusi līdzība ar pitbulterjeriem. Šo suņu piekritējus apburusi suņu drosmīgā un padevīgā daba, savus saimniekus tie gatavi aizstāvēt ar neticamu pašaizliedzību.

Lasīt tālāk...

 

Angļu seters/ English Setter

Šķirnes ciltstēvs ir Eduards Laveraks, kurš šķirni cieša inbrīdinga rezultātā izveidoja 19.gs. Angļu setera dzīslās rit pointeru un dažādu šķirņu spanielu asinis, ļaujot suni izmantot daudzpusīgāk nekā pointerus. Mūsdienās vairums seteru tiek audzināti, pateicoties brīnišķīgajam izskatam, lai gan tas ir talantīgs mednieku palīgs, kas apveltīts ar augstām darba spējām. Angļu setera uzdevums – uzrādīt medniekam medījamo putnu pļavā vai purvā.

Lasīt tālāk...

 

Basendži / Basenji

Basendži izveidoti kā medību suņu šķirne Centrālajā Āfrikā Kongo apmēram pirms trīssimts gadiem. No Kongo divdesmitā gadsimta trīsdesmitajos gados šie suņi tika ieviesti Eiropā. Pigmēji turēja šos suņus medībām, dēvējot par „mazajām meža būtnēm”. Viņi ir ātri, veikli un ārkārtīgi „lecīgi” suņi.

Basendži ir vidēji lieli suņi, to augums ir ap 40-43 cm, muskuļotā ķermeņa masa – 9,5-11 kg. Raksturīgas to iezīmes ir stāvas ausis, grumbainā piere un gredzenā uz muguras sagrieztā aste, kā arī baltās krūtis. Īsā apmatojuma krāsas – ruds ar baltu, melns ar baltu, reti sastopami trīskrāsaini dzīvnieki.

Lasīt tālāk...

 

Bavārijas asinspēdu dzinējsuns

Šķirnes vācisko nosaukumu Bayrischer Gebirgsschwesshund varētu burtiski tulkot kā Bavārijas kalnu sviedru suns. Angliskais (un arī daudzu citu valodu) nosaukums vēsta, ka tas ir bavāriešu kalnu dzinējsuns. Latvijas valodnieki pacentušies šķirnes nosaukuma oficiālajā latviskojumā ietvert šo suņu darbības (izmantošanas) specifisko veidu.

Lasīt tālāk...

 

Bīgls/ Beagle

Izcelšanās valsts – Lielbritānija
Standarta publicēšanas diena – 24.06.1987
Pielietojums – dzinējsuns
FCI klasifikācija: 6. Grupa, 1.3 sekcija – maza izmēra dzinējsuņi ar darba pārbaudēm
Vispārīgs izskats: spēcīgs, kompakts dzinējsuns, rada elegances iespaidu, pateicoties rupju līniju neesamībai
Uzvedība/raksturs: jautrs suns, kurš paredzēts dzīvnieku, pamatā zaķu, pēdu dzīšanai. Drosmīgs, aktīvs, enerģisks, izlēmīgs, dzīvīgs, gudrs suns ar mierīgu raksturu.
Augstums (skaustā)- Suņi -36-41 cm, Kuces- 33-38 cm
Svars- Suņi -10-12 kg, Kuces- 9-11 kg

Lasīt tālāk...

 

Bladhaunds/ Bloodhound

Bladhaunds izceļas dzinējsuņu grupā ar masīvo augumu – būdami 58-69 cm augsti, svarā sasniedz pat 55 kg. Nokarenās ādas krokas uz galvas un kakla piešķir dzīvniekam skumjus vaibstus. Patiesībā bladhaundi ir aktīvi, rosīgi, bieži vien patvaļīgi suņi, kas uz mērķi dodas, neņemot vērā nedz šķēršļus, nedz saimnieka gribu.

Bladhaundu dzimtene ir Beļģija, tos var uzskatīt par visu dzinējsuņu priekštečiem – pirmās ziņas datētas ar septiņsimto gadu, tie saukti par svētā Huberta suņiem. 

Lasīt tālāk...

 

Brabantas grifons/ Petit Brabancon

Augstums 18-20 cm.
Svars 3-5,5 kg.
Metiena lielums 1-3 kucēni.

Apraksts
Mazs sunītis ar ļoti izteiksmīgu mīmiku. Runāja, ka George Lucas radītajam Ewok personāžam (lielais pinkainais personāžs) no filmas "Zvaigžņu Kari", rakstura un izskata īpašību iedvesmas avots ir bijis šis mazais suns.

Lasīt tālāk...

 

Gordon Setter/Skotu seters

Gordonseteru jeb skotu seteru ir izveidojis Skotijas hercogs Gordonas Aleksandrs IV 17.gs.beigās. No īru un angļu setera šis seters atšķiras ar spēcīgāku miesas buvi, masīvāku galvu. Tie ir gudri, uzmanīgi, pieklājīgi suņi un lieliski pavadoņi. Neskatoties uz to, ka skotu seters ir mazāk kustigs, salīdzinot ar citiem seteriem, viņu var uzskatīt par vienu no labākajiem putnu suņiem. Skotu seteram ir laba veselība un lieliska oža, tāpēc tie ir lieliski palīgi medniekam.

 

Īru seters/ Irish Setter

Šķirnes pirmsākumi meklējami 18.gs sākumā, kad Īrijā, krustojot rudi balto īru seterus, gordonseterus, springerspanielus un ūdensspanielus, ieguva rudus suņus lauka medībām. Ar gadiem šīs šķirnes popularitāte arvien pieaug, pateicoties suņu elegantajam izskatam un maigajam raksturam. Īru seterus audzinot, saimniekam jābūt pacietīgam un uzstājīgam, tad suns kļūs par uzticamu un draudzīgu ģimenes locekli. Pastaigās brīvā dabā var būt problēmas - saožot medījumu, suns aizmirst labās manieres. 

Lasīt tālāk...

 

Īru terjers/ Irish Terrier

Īru terjers ir visur izmantotais fermeru suns, mājas mīlulis, sargsuns, medību suns. Pirmā pasaules kara laikā tika izmantots kā sanitārs, sakarnieks, pēdu dzinējs, kā arī mīnu meklētājs. Mīl ūdeni, ļoti labi peld, ir piemērots straujai un ilgstošai skriešanai ( ātrums ap 40 km/st, īsās distancēs – līdz 60 km/st). Ideāls tādam sporta veidam, kā adžiliti. Ne par velti īru terjeru sauc par „universālu ģēniju”.

Īru terjerā viss ir harmonisks. Viņš ir ātrākais no terjeriem, tāpēc arī viņa proporcijas ir vieglatlētiskas. Viņam ir dziļas krūtis un spēcīgas pakaļkājas, kuras novietotas zem optimālā leņķa. Muskuļots, stiprs, drusku izstiepts ķermenis iegūst eleganci un cēlu izskatu pateicoties līniju grācijai, garam kaklam un galvai.

Lasīt tālāk...

 

Norvēģu pēlēkais aļņu suns

Šie suņi paredzēti briežu un aļņu medībām, kurus tie sajūt jau vairāku km attālumā. Viņu uzdevums ir medījumu atrast, ar skaļu riešanu noturēt uz vietas vai dzīt mednieka virzienā. Šie suņi tiek augsti vērtēti arī kā kamanu suņi. Elkhundi ļoti mīl medības un plašas teritorijas, taču pateicoties savam raksturam tie var kļūt par mājas mīluļiem, kuri īpaši viegli atrod kopīgu valodu ar bērniem. Tie ir uzticīgi, padodas dresūrai, tīrīgi, maigi un gudri suņi.

 

Punduršpics/ Pomeranian

Punduršpics ir vismazākais špicu grupas pārstāvis. Punduršpics pieder primitīvo suņu šķirņu grupai. Špici tiek uzskatīti par senākajām, laika gaitā vismazāk pārveidotajām suņu šķirnēm.

Punduršpics, saukts arī par Pomerānijas špicu, augumā ir pats mazākais starp špiciem. Nedaudz lielāks ir vācu mazais špics – to augumā pārspēj vidējais špics, bet par vidējo špicu lielāks ir kēshunds jeb vilku špics. Šī pūkainīša apbrīnojamais skaistums savienojas ar asu prātu un bezgalīgu uzticību saimniekam. Neviens cilvēks, pat tāds, kuram suņi ir pilnīgi vienaldzīgi, nepaies garām punduršpicam bez mīļa smaida.

Lasīt tālāk...

 

Rotveilers/ Rottweiler

Rotveilers ir daudziem pazīstama un iecienīta šķirne ne tikai savā dzimtenē Vācijā, bet arī Latvijā. Šķirnes pirmsākumi meklējami Švābijā Dienvidvācijā. Toreiz galvenais rotveileru uzdevums bija palīdzēt lopu uzpircējiem un miesniekiem pārdzīt ganāmpulkus lielos attālumos un apsargāt tos.

Šie suņi, paaudzēm dzīvojot un strādājot kopā ar cilvēku, bija ieguvuši lielisku kompanjonu un mājas suņu īpašības. Slava par tiem bija izplatījušies tālu aiz dzimtās puses robežām. Suņa lomai sabiedrībā sākot mainīties, vairs nebija nepieciešams turēt suņus darbam – tie ieguva mājas drauga un mīluļa statusu. Rotveileri, kas izcēlās ar augstu pielāgošanās spēju, ātri iejutās šajā lomā.

Lasīt tālāk...

 

Šiba inu

Šiba ir pats mazākais no japāņu suņiem, seno japāņu suņu šķirņu dabiskas selekcijas rezultāts. Šķirnes vecums ir ne mazāk par 3000 gadu. Kā jau vairums Japānas nacionālo šķirņu, šiem suņiem piemīt neatkarīgs un vienlaikus uzpērkoši emocionāls raksturs. Mūsdienās Eiropā šī šķirne ir salīdzinoši liels retums, lai gan Japānā izplatīta diezgan plaši.

Lasīt tālāk...

 

Stafordšīras bulterjers/ Staffordshire Bull Terrier

Stafordšīras bulterjeri izveidoti Lielbritānijā, no buldogiem mantojot spēku un neatlaidību, bet no terjeriem – veiklību un apķērību. Stafordšīras bulterjers ir spēcīgi veidots un atlētisks suns, kas ieguvis sliktu slavu kā cīņu suns. Agrāk šos suņus tiešām izmantoja cīņām ar buļļiem un saviem sugasbrāļiem. Pēc cīņu aizlieguma, šķirni izkopjot, tiecas pēc šo īpašību izcelšanas, izskaužot agresiju. Spēcīgie suņi ir kļuvuši par lieliskiem, uzticamiem pavadoņiem. Stafordšīras bulterjers kā šķirne atzīts samērā nesen. Oficiāli Anglijā stafordšīras bulterjers tika atzīts 1935. gadā, bet ASV tikai 1975. gadā. 

Lasīt tālāk...

 

Vācu aitu suns/ German Shepherd Dog

Vācijā 18. – 19. gadsimtā bija savi aitu suņi, kuri, kaut atšķīrās ar krāsu, spalvas tipu, tomēr bija ar kopīgām iezīmēm: izmēru, konstitūciju, temperamentu, veiklību, paklausību un labu ožu. Kas zina, kā tagad izskatītos vācu aitu suns, ja nebijis viens aizrautīgs un enerģisks cilvēks- Makss fon Štefanicss. Sapņa realizācijai viņš arī veltīja visu savu dzīvi. Savu audzētavu Makss fon Štefanics nosauc tāpat kā savu īpašumu – „Grafrat”. Frankfurtē no Šparvasera nopirkto 3 gadīgo suni Hektoru Linksrhein viņš pārdēvē par Horandu von Grafrat. Horands ir visu mūsdienu vācu aitu suņu ciltstēvs. Vēlāk ar pirmo numuru viņš tiks ierakstīts Vācijas vācu aitu suņu Apvienības ciltsgrāmatā.

Lasīt tālāk...

 

Vācu dogs/ Great Dane

Vācu dogs ir suņu pasaules gigants - to augumam jābūt ne mazākam par 80 cm. Doga majestātiskajā augumā apvienots spēks un elegance. Savā veidojumā vācu dogsir izcili harmonisks, ne velti viņu dēvē par suņu cilts Apollonu. Šim sunim var piemērot visus eksterjera skaistuma vērtējuma epitetus - spēku, eleganci, grāciju.

Šķirnes pamatā , kā jau norāda angliskais suņa pamatnosaukums,,dog", ir lielie suņi, kurus senatnē izmantoja, medījot lielos un plēsīgos zvērus. Vācijā par dogiem agrāk tika saukti visi liela auguma masīvi suņi, neatkarīgi no to šķirnes.

Lasīt tālāk...

 

Vācu īsspalvainais putnu suns

Vācu putnu suņi cēlušies no spāņu pointeriem, kurus 17.gs. Vācijā ieveda flāmu mednieki. Pateicoties krustošanai ar itāļu un angļu pointeriem, šie suņi kļuva daudz ātrāki un enerģiskāki. Šie suņi var pavadīt mednieku gan kalnos, gan mežā, gan purvainā apvidū jebkuros laika apstākļos. Neskatoties uz to, ka kurchāram ir lielisks raksturs, tas tomēr nav piemērots dzīvošanai dzīvoklī. Tie ir impulsīvi, izlēmīgi, godīgi, gudri, jautri, paklausīgi suņi, kas viegli atrod kopīgu valodu arī ar bērniem.

 

Vidusāzijas aitu suns/ Middle Asian Ovtcharka

Vidusāzijas aitu suns ir drosmīgs ganāmpulku sargs, kas spēj stāties pretī bīstamiem plēsoņām. Šo suņu dzimtā teritorija ir plaša – Vidusāzija, Urāli, Sibirija, tātad arī visas bijušās Padomju Savienības zemes. Aitu suņi lieliski pielāgojušies dažādiem klimatiskajiem apstākļiem kalnos un stepēs. Vidusāzijas aitu suņi iegūti ilgas, primitīvas, taču ļoti stingras atlases ceļā no seniem ganu suņiem.

Lasīt tālāk...

 

Zeltainais retrīvers/ Golden Retriever

Zeltainais retrīvers ir plašu popularitāti pasaulē un Latvijā guvusi suņu šķirne. To neparastā, zīdainā, viegli viļņotā kažoka krāsa variē no gaišas krēmkrāsas līdz tumši zeltaini dzeltenai, bet ne rudai. Zeltaino retrīveru priekšteči meklējami Lielbritānijā starp gludspalvainajiem retrīveriem, tvīda spanieliem ar citu šķirņu asiņu nelielu piejaukumu. Savu pašreizējo nosaukumu šķirne ieguva 20. gadsimta 20.-tajos gados.

Lasīt tālāk...