Īru seters/ Irish Setter

Šķirnes pirmsākumi meklējami 18.gs sākumā, kad Īrijā, krustojot rudi balto īru seterus, gordonseterus, springerspanielus un ūdensspanielus, ieguva rudus suņus lauka medībām. Ar gadiem šīs šķirnes popularitāte arvien pieaug, pateicoties suņu elegantajam izskatam un maigajam raksturam. Īru seterus audzinot, saimniekam jābūt pacietīgam un uzstājīgam, tad suns kļūs par uzticamu un draudzīgu ģimenes locekli. Pastaigās brīvā dabā var būt problēmas - saožot medījumu, suns aizmirst labās manieres. 

Možais, mīlīgais īru seters ir dzīvespriecīgs un aktīvs, stipri pieķeras savai ģimenei. Apķērīgais suns ir viegli apmācams, tomer savā rīcībā diezgan patstāvīgs. Ļoti rotaļīgs raksturs, pakļaujas neatlaidīgai audzināšanai, lai gan neaizmirst medību instinktus. Draudzīgais suns vienlīdz labi satiek ar sugasbrāļiem, citiem dzīvniekiem un bērniem, ja no mazotnes radināts pie to sabiedrības. 

Īru seters ir enerģijas pārpilns, temperamentīgs un draudzīgs suns, kas medību laikā izceļas ar ātrumu un izturību. Nav piemērots cilvēkiem ar mierīgu dzīvesveidu, tam nepieciešamas ilgas pastaigas, var pavadīt saimnieku velobraucienā un krosa skrējienā. Mājās patīkams biedrs, kas laipni sagaidīs ikvienu viesi.

Lai gan daudzi īru seteri izaudzēti, ņemot vērā darba suņu īpašības, vairumam ir izkoptas tieši eksterjera īpatnības, un šīe suņi tiek turēti kā mājas draugi un izstāžu suņi. Daudzās valstīs īru seteri ir populārākie no seteriem.

Suņu augstums ir ap 65 cm, ķermenis slaids, lokains, svars nepārsniedz 32 kg. Īru setera garais, zīdainais apmatojums ir piesātinātā kastaņkrāsā ar spīdumu. Apamatojums prasa zināmas pūles tā kopšanai.