Stafordšīras bulterjers/ Staffordshire Bull Terrier

Stafordšīras bulterjeri izveidoti Lielbritānijā, no buldogiem mantojot spēku un neatlaidību, bet no terjeriem – veiklību un apķērību. Stafordšīras bulterjers ir spēcīgi veidots un atlētisks suns, kas ieguvis sliktu slavu kā cīņu suns. Agrāk šos suņus tiešām izmantoja cīņām ar buļļiem un saviem sugasbrāļiem. Pēc cīņu aizlieguma, šķirni izkopjot, tiecas pēc šo īpašību izcelšanas, izskaužot agresiju. Spēcīgie suņi ir kļuvuši par lieliskiem, uzticamiem pavadoņiem. Stafordšīras bulterjers kā šķirne atzīts samērā nesen. Oficiāli Anglijā stafordšīras bulterjers tika atzīts 1935. gadā, bet ASV tikai 1975. gadā. 

Stafordšīras bulterjers ir spēcīgs, muskuļots, ārkārtīgi izturīgs dzīvnieks, muskuļi izliecas zem gludā, īsā un piegulošā apmatojuma. Augumā šie suņi var sasniegt 36-41 cm, svars 11-17 kg. Šķirnes standarts pieļauj melnu, rudu maigi brūnu, baltu un zilganpelēku krāsu (pēdējā nedrīkst būt kombinācījā ar balto). Viņus ir ļoti viegli uzturēt arī dzīvoklī, jo viņu spalva neprasa īpašu kopšanu. Dzīves ilgums no 10—16 gadiem.

Stafordšīras bulterjeriem nepieciešams daudz kustēties, iespējams piedalīties dažādos suņu sporta veidos, kā arī ņemt līdzi braucienos ar velosipēdu un skrējienu laikā. Audzināšanai jābūt diezgan uzstājīgai un neatlaidīgai, jo suns mācās diezgan ātri, bet mēdz būt stūrgalvīgs. Apmācībai jābūt konsekventai un jābalstās uz savstarpēju cieņu. Svarīgi ir kucēnu no mazotnes radināt pie citu suņu sabiedrības. Vairumam pieaugušo Stafordšīras bulterjeru (īpaši-suņiem) nepatīk citu suņu sabiedrība, un viņi to izrāda nepārprotami. Viņiem patīk savā vaļā draiskoties, spēlēties ar bumbu un atnest aizsviestus priekšmetus. Attieksmē pret cilvēkiem un bērniem šie suņi ir vienmēr draudzīgi, pakļāvīgi, ļoti pieķeras savai ģimenei. Drosmīgie, sirsnīgie suņi apveltīti ar humora izjūtu, gudri. Saņēmis stingru audzināšanu un pietiekami nodarbināts, aktīvais suns ir lielisks sportiskas ģimenes draugs. Stafordšīras bulterjers dara visu ar pilnu jaudu: spēlējas, strādā, mīl savus saimniekus. Šie suņi ir ļoti draudzīgi, viņi vienmēr ir ļoti priecīgi ieraugot un iepazīstoties ar jauniem cilvēkiem. Stafordšīras bulterjeram piemīt daudzas par viņu lielāku suņu īpašības, tāpēc viņš ir piemērots cilvēkiem, kuriem patīk šādi suņi, bet kuru rīcībā nav pietiekami daudz vietas.

Lord King Family Buldozer. LV JCH, LT Jaunimo Nugaletojas.