Šiba inu

Šiba ir pats mazākais no japāņu suņiem, seno japāņu suņu šķirņu dabiskas selekcijas rezultāts. Šķirnes vecums ir ne mazāk par 3000 gadu. Kā jau vairums Japānas nacionālo šķirņu, šiem suņiem piemīt neatkarīgs un vienlaikus uzpērkoši emocionāls raksturs. Mūsdienās Eiropā šī šķirne ir salīdzinoši liels retums, lai gan Japānā izplatīta diezgan plaši.


 FCI standarts № 275/14.04.1995.

 

Valsts: Japāna.
Oficiālā standarta publicēšanas datums: 15.06.1992.
Izmantošana. Medību suns, kas tiek izmantots putnu un sīko zvēru medībās, kā arī suns-kompanjons.
Vēsturiska izziņa. Šiba – ļoti sena japāņu suņu šķirne. Japāņu valodā vārdam „šiba” (shiba) sākotnēji bija plašāka nozīme un ar to tika apzīmētas dažādas nelielas, mazas lietas. Vēlāk šis vārds ieguva konkrētu nozīmi – „mazs suns”. Par šibas izplatības vietu tiek uzskatīti valsts piekrastes kalnu rajoni, kur šos suņus izmantoja medījot sīkos dzīvniekus un putnus. Šķirnei bija nelielas atšķirības atkarībā no apdzīvošanas reģiona. Laika posmā starp 1868. un 1912. gadu Japānā tika aktīvi ievesti angļu seteri un angļu pointeri. Japānā par modes lietu kļuva sporta medības. Šiba tika aktīvi pāroti ar ievestajām Anglijas šķirnēm, un tīrasiņu šibas kļuva par retumu. Laika posmā no 1912. līdz 1926. gadam veiktie pasākumi, kuru mērķis bija saglabāt šķirni, izrādījās nepietiekoši un, sākot ar 1928. gadu, selekcionāri, kurus šāda situācija darīja bažīgus, sāka mērķtiecīgu darbu, lai atjaunotu šibas šķirni.
1934. gadā tika radīts pirmais šķirnes standarts. Bet 1937. gadā šiba tika atzīta par nacionālo īpašumu, kas ievērojami uzlaboja šīs šķirnes stāvokli.
Kopējais izskats. Vidēji liela izmēra suns. Sabalansēta, kompakta ķermeņa uzbūve. Labi attīstīta muskulatūra. Kustības – ātras, izveicīgas un graciozas.
Galvenās proporcijas. Skausta augstuma un korpusa garuma attiecības – 10:11
Uzvedība un raksturs. Uzticīgs, gudrs suns. Labs sargs.
Galva. Piere plata. Vaigu kauli labi attīstīti. Pāreja no pieres uz purna daļu izteikta. Rieva starp acīm – izteikta. Purns koniskas formas. Purna virspuse – taisna. Augstāk tiek vērtēts melnas krāsas deguna spogulis. Lūpas cieši piegulošas. Zobi spēcīgi. Sakodiens – šķērveida. Acis salīdzinoši nelielas, trīsstūrveida. Acu krāsa – tumši brūna. Acu stūrīši nedaudz ieslīpi. Ausis spicas, salīdzinoši nelielas, trīsstūraveida. Nedaudz saliektas uz priekšu.
Kakls. Resns, spēcīgs, labi sabalansēts ar galvu un korpusu.
Korpuss. Mugura taisna un īsa. Viduklis plats un muskuļots. Krūšu kurvis dziļš. Ribas mēreni izliektas. Vēders ievilkts.
Aste. Resna, augstu novietota. Pēc astes novietojuma nosaka suņa stāvokli. Parasti šiba nes asti gredzenā vai sirpja veidā. Iztaisnota aste sniedzas līdz lecamajai locītavai.
Priekšējās ekstremitātes. Skatoties no priekšas, ekstremitātēm ir jābūt taisnām. Lāpstiņas mēreni ieslīpas. Elkoņi piespiesti korpusam.
Pakaļējās ekstremitātes. Gurns – garš. Apakšstilbs garāks par gurnu, spēcīgs. Labi veidota lecamā locītava.
Pēdas. Pirksti kamolā. Spilventiņi blīvi un elastīgi. Nagi spēcīgi, tumšā krāsā.
Kustības. Vieglas, atsperīgas.
Apmatojums. Akota mati cieti, saslieti. Pavilna mīksta un bieza. Asti rotājošie mati mēreni gari un saslieti.
Krāsa. Sarkana, melni plankumaina, sezama, melna sezama, sarkanīga sezama.
Sezama: melno un balto akota matu sajaukums, kurā melno un balto matu attiecības ir vienādas. Melna-sezama: melno un balto akota matu sajaukums, kurā melno matu daudzums ir lielāks, nekā balto. Sarkanīga-sezama: sarkano un balto akota matu sajaukums, kurā sarkano matu daudzums ir lielāks, nekā melno.
Visām uzskaitītajām nokrāsām ir jābūt ar baltas krāsas plankumiem uz purna sāniem, uz vaigu kauliem, uz zoda, kakla, krūšu kurvja, vēdera, uz astes apakšējās daļas un uz ekstremitāšu iekšpuses.
Augstums skaustā. Suns - 40 cm. Kuce - 37 cm. Pieļaujamā novirze: ± 1,5 cm.
Trūkumi. Jebkura novirze no standarta tiek uzskatīta par trūkumu. Norādīto trūkumu līmenis tiek vērtēta atbilstoši tās pakāpei un būtiskai nozīmei: bailīgums; agresivitāte; pārkodiens vai nepilnīgs sakodiens; vairāku zobu trūkums.
Defekti. Ausis nokarenas. Aste nokarena vai īsa.
N.B. Suņiem ir jābūt diviem normāliem sēkliniekiem, kas pilnībā noslīdējuši sēklinieku maisiņā.

Video par: http://www.skydogs.lv/video/?id=1733 
Informācijas avots: http://www.petnet.lv/orient/