Īru terjers/ Irish Terrier

Īru terjers ir visur izmantotais fermeru suns, mājas mīlulis, sargsuns, medību suns. Pirmā pasaules kara laikā tika izmantots kā sanitārs, sakarnieks, pēdu dzinējs, kā arī mīnu meklētājs. Mīl ūdeni, ļoti labi peld, ir piemērots straujai un ilgstošai skriešanai ( ātrums ap 40 km/st, īsās distancēs – līdz 60 km/st). Ideāls tādam sporta veidam, kā adžiliti. Ne par velti īru terjeru sauc par „universālu ģēniju”.

Īru terjerā viss ir harmonisks. Viņš ir ātrākais no terjeriem, tāpēc arī viņa proporcijas ir vieglatlētiskas. Viņam ir dziļas krūtis un spēcīgas pakaļkājas, kuras novietotas zem optimālā leņķa. Muskuļots, stiprs, drusku izstiepts ķermenis iegūst eleganci un cēlu izskatu pateicoties līniju grācijai, garam kaklam un galvai.

Asti nes vertikālā stāvoklī. Aptaustot – asspalvains un spīdīgais kažoks vienmēr tīrs pateicoties īpašībai „atstumt” netīrumus. Krāsa – vienmērīga spilgti sarkana, rudzu dzeltena, ruda vai arī zeltaina. Ausis tumšākas par pārājo spalvu, acis ļoti tumšas, melnam degunam apkārt mēreni garas ūsas un bārda. Skausta augstums 45-48 cm, svars ap 11-14 kg.

Šķirnes vēsture aiziet Īrijas tālā pagātnē, ir viedoklis, ka šī dzimta pieder milzīgiem vilku suņiem, no kuriem baidījās pat romiešu leģionāri. Bet pilnīgi pārliecinoši ir zināms, ka daudzas mednieku un zemnieku paaudzes turēja terjerus medībām un mītņu apsardzei. Iespējams, ka no četrām terjeru šķirnēm, kuras tika radītas Īrijā, terjers, kuru tagad sauc par īru, ir visvecākais. Bet standartterjeru audzēšana sākās tikai 19. gadsimta vidū. Tam tika atlasīti kompakti suņi ar asu spalvu rudā krāsā un kaujiniecisku raksturu. 1879. gadā Dublinā tika nodibināts pirmais īru terjeru klubs, kurš oficiāli apstiprināja šķirnes aprakstu. Šis standarts ir nonācis līdz mūsdienām praktiski bez izmaiņām.

Īru terjeru nav grūti kopt. Viņa spalvai nav specifiskās suņu smakas un viņš to nemet, ja regulāri suni ķemmē un trimē izmirušos matus. Tāpēc īru terjers ir ideāli piemērots turēšanai dzīvoklī un iegūst arvien lielāku popularitāti pilsētu iedzīvotāju vidū.

Iru terjers – kontrastu suns. Kurai vēl no suņu šķirnēm piemīt tik daudz atšķirīgas īpašības: lepnums un paklausība, enerģija un savaldīšanās, izturība, pieticība un inteliģents smalkums, drošsirdība, uzticība un jautrība, humora izjūta? Īru terjers viegli piemērojas jebkuram sava saimnieka dzīves stilam. Karsti mīl savu ģimeni, bērniem atdod visu savu dvēseli. Var būt labs „aktieris”, skaisti „dzied” mūzikas pavadījumā.

„Tu esi īsts zelts iekšā un ārā, un neviens suns visā pasaulē nevar ar tevi mēroties. Tev ir zelta sirds.” „Viņa sirds ir trīsreiz lielāka par ķermeni, sirds gaiša un tīra, kā bruņiniekam.” „Pelnīts sajūsmas, izcils cilvēka un dabas veidojums.” Šīs rindas pieder Džekam Londonam, Albertam Paison Tehjunam, grāfienei Štaufenbergai Greifenšteinei. Viņi visi bija iemīlējušies īru terjeros. Nevienai citai suņu šķirnei nav veltīts tik daudz romānu un citu sacerējumu. Vai nu „īrus” iegādājās lielākā daļa literātu, tai skaitā tādu, kā E. M. Remarks un D. Londons, vai arī šo suņu pievilcība ir tik liela, ka savu sajūsmu nevar izrādīt citā veidā?!


LV CH LENKSTE BRIZI, īpašniece Ksenija Sizova.

 


Īru terjeri - suņi/ Irish Terriers - males:

1. Vārds/Name: ANLUAN PRINCE OF THIEVES, 23.01.2008.

Tituli/ Titles: LV&LT&EST&BALT JCH, INT&LV&LT&EST&BALT&BLR&POL&CH

Īpašnieks/ Owner: Ksenija Sizova


2. Vārds/Name: CHAMPION'S FAMILY RAMSEY, 03.04.2009.

Tituli/ Titles: LV JCH, LVJW'10

Īpašnieks/ Owner: Aleksandrs Parahins 


Īru terjeri - kuces/ Irish Terriers - bitches:

1. Vārds/Name: CLEOPATRA LENKSTE, 27.10.1998.

Tituli/ Titles: LV JCH, INT&LV&LT&EST&BALT&BLR&POL&CH

Īpašnieks/ Owner: Ksenija Sizova


2. Vārds/Name: ODA VON DER KAETKENBURG, 04.07.2009.

Tituli/ Titles:

Īpašnieks/ Owner: Ksenija Sizova


3. Vārds/Name: TRADITION FROM JULIA, 17.04.2008.

Tituli/ Titles: LV&LT&EST&BALT JCH, LV&LT&EST&BALT CH

Īpašnieks/ Owner: Rita Morgunova