Vidusāzijas aitu suns/ Middle Asian Ovtcharka

Vidusāzijas aitu suns ir drosmīgs ganāmpulku sargs, kas spēj stāties pretī bīstamiem plēsoņām. Šo suņu dzimtā teritorija ir plaša – Vidusāzija, Urāli, Sibirija, tātad arī visas bijušās Padomju Savienības zemes. Aitu suņi lieliski pielāgojušies dažādiem klimatiskajiem apstākļiem kalnos un stepēs. Vidusāzijas aitu suņi iegūti ilgas, primitīvas, taču ļoti stingras atlases ceļā no seniem ganu suņiem.

Bargajos apstākļos suņos attīstījušās īpašības, kas ļāvušas tiem neizmainītā veidā izdzīvot un saglabāt savu temperamentu līdz mūsu dienām. Tīršķirnes aitu suņu audzēšana uzsākta pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados galvenokārt armijas vajadzībām un aitu fermās.

Varenais aitu suns, kura augums var pārsniegt 70 cm, ir apveltīts ar līdzsvarotu, mierīgu raksturu, spēj patstāvīgi novērtēt situāciju un darboties, negaidot saimnieka rīkojumu. Bezbailīgais suns gatavs jebkurā mirklī aizsargāt savu saimnieku. Līdzīgi ka citām aitu suņu šķirnēm, arī aziātiem nepieciešama maiga, bet uzstājīga audzināšana un saimnieks ar spēcīgu raksturu, kas spēj novērtēt un sadzīvot ar suņa patstāvīgo dabu. Vienmuļas piespiedu nodarbības neizraisa sunī vēlmi darboties, komandas viņš izpilda tikai mīlestības pret saimnieku vadīts. Vidusāzijas aitu suņiem nepieciešamas ilgas pastaigas, lai saglabātos laba fiziskā forma.

Šie rāmie milži pret svešiem ir atturīgi un nogaidoši, bez agresijas, rej reti. Pareizi un pacietīgi audzināti, Vidusāzijas aitu suņi ir lieliski miesassargi ar nosvērtu un stabilu nervu sistēmu, spēj patstāvīgi novērtēt radušos situāciju.

Labi sadzīvo ar bērniem. Īsais, biezais kažoks, kas pasargā īpašnieku no nelabvēlīgiem laika apstākļiem, ir regulāri jāizķemmē, sevišķi apmatojuma maiņas laikā. Suņu dzimtenē ausis un astes tika īsi apgrieztas, lai pretiniekam būtu mazāka iespēja iekosties un savainot.

Iegādājoties Vidusāzijas aitu suni, jārēķinās ar nepieciešamību ziedot suņa audzināšanai un kopšanai laiku un pūles, tad iegūtais uzticamais biedrs ieguldīto mīlestību atmaksās ar uzviju.

 Harum Rovajat Ak-Kuš Orh (LV&LT&EST&BALT CH; 2x CACIB; R.CACIB).