Somu Lapzemes suns/ Finnish Lapphund

Gadsimtiem ilgi sāmu iedzīvotāji Fennoskandijas ziemeļu daļās un Krievijā ir izmantojuši tāda tipa suņus kā Somijas Lapzemes suns. Tie tika izmantoti kā ziemeļbriežu gani un sargsuņi. Pirmo Lapzemes ganu suņu standartu 1945. gadā izveidoja Somijas Kennelklubs. 1967. gadā šķirnes nosaukums tika mainīts uz Lapzemes suns. 1970. gados šķirnes tips un īpašības stabilizējās, standarts tika vairākas reizes pārskatīts un šķirnes nosaukums 1993. gadā atkal tika mainīts uz Somu Lapzemes suns. Šķirne īsā laikā kļuva viendabīga un šodien ir ļoti populāra galvenokārt kā gimenes mīluļi un ganu suņi visā Somijā.

Apmatojums ir bagātīgs, it īpaši suņiem ir biezas krēpes. Kažoks ir garš, mīksts un blīvs. Biezais kažoks, kas pasargā īpašnieku no nelabvēlīgiem laika apstākļiem, ir regulāri jāķemmē, sevišķi apmatojuma maiņas laikā.

Apmatojumam visas krāsas ir atļautas, bet pamatkrāsai jābūt dominējošai. Citas krāsas apmatojums var būt uz galvas, kakla, krūtīm, vēdera, kājām un astes.

Somu Lapzemes suns ir ir vidēja izmēra suns ar špicam tipisko uzbūvi. Ideāls augums: suņiem 49 cm un kucēm 44 cm. Svars 18-21 kg. Suņa tips ir svarīgāks par izmēru. 

Vidējais dzīves ilgums 12–15 gadi.

Somu Lapzemes suns ir ļoti draudzīgs gan ar cilvēkiem, gan citiem suņiem. Tas ir viegli apmācāms, drosmīgs, mierīgs, paklausīgs, un diezgan padevīgs. Tam ir spēcīgs ganāmpulka instinkts. Šie suņi ir kustīgi un ātri. Tas ir ideāls ģimenes suns.