Bīgls/ Beagle

Izcelšanās valsts – Lielbritānija
Standarta publicēšanas diena – 24.06.1987
Pielietojums – dzinējsuns
FCI klasifikācija: 6. Grupa, 1.3 sekcija – maza izmēra dzinējsuņi ar darba pārbaudēm
Vispārīgs izskats: spēcīgs, kompakts dzinējsuns, rada elegances iespaidu, pateicoties rupju līniju neesamībai
Uzvedība/raksturs: jautrs suns, kurš paredzēts dzīvnieku, pamatā zaķu, pēdu dzīšanai. Drosmīgs, aktīvs, enerģisks, izlēmīgs, dzīvīgs, gudrs suns ar mierīgu raksturu.
Augstums (skaustā)- Suņi -36-41 cm, Kuces- 33-38 cm
Svars- Suņi -10-12 kg, Kuces- 9-11 kg

Šķirnes raksturojums- tas ir drosmīgs, spēcīgs un izturīgs, kvadrātveida formas suns. Bīglam ir pieguļošs, spīdīgs, viegli kopjams apmatojums, kas var būt jebkādā medību suņa krāsā- trīskrāsains, melns ar brūnu, ruds ar baltu, oranžs ar baltu vai dzeltenīgs ar baltu. Kažoks ir ciets, blīvs un vidēji garš. Bīgls līdzinās miniatūram angļu lapsu sunim(Foxhound).Galva ir plata, nedaudz noapaļota, purns ir taisns un kvadrātveida. Ķepas ir apaļas un spēcīgas. Melnajā degungalā ir platas nāsis, lai sunim būtu labāk oža. Garās, platās ausis brīvi nokarājas gar galvu. Brūnajās acīs vienmēr saskatāms raksturīgais lūdzošais skatiens. Aste tiek turēta augstu, bet tā nekad nav savirpināta virs muguras gredzenā. Kad bīgls ir medībās, tas izdod tikai šai šķirnei raksturīgu rējienu, kas līdzinās gaudošanai.

Temperaments - bīgls ir maigs, mīļš, mundrs un zinātkārs suns, kurš mīl pilnīgi visus un ikvienu. Tas ir mazs, mīļš astes luncinātājs. Komunikabls, drosmīgs un inteliģents, kā arī mierīgs un mīlošs. Lieliski saprotas ar bērniem un citiem suņiem, taču to nebūtu vēlams atstāt vienu kopā ar maziem dzīvniekiem, ja vien tas kopš kucēnu vecuma nav pieradināts pie kaķa vai citiem sīkiem dzīvniekiem. Bīgliem ir savs viedoklis par visu, tie ir apņēmīgi un vērīgi, šiem suņiem nepieciešama stingra un pacietīga audzināšana. Tiem nepatīk laiku pavadīt vieniem, tādēļ ja mājās esat reti- padomājiet par divu bīglu iegādāšanos, lai sunim nebūtu garlaicīgi. Bīgliem piemīt skaļš gaudojošs rējiens, kas lieliski noder medībās, taču iespējams traucēs jums un jūsu kaimiņiem. Tie vienmēr paļaujas uz savu degunu, tādēļ suns var doties klejojumos, ja sēta, kurā viņš dzīvo, nebūs pietiekoši nostiprināta.

Veselības problēmas - dažas šķirnes līnijas var būt predisponētas saslimšanām ar sirds slimībām, acu un muguras problēmām un epilepsiju. Bīgliem piemīt tendence slimot ar pundurainību, hondroplāziju. Treniņi- enerģisks un neiedomājami izturīgs suns, kam vajadzīgas regulāras fiziskās aktivitātes. Pastaigu laikā vienmēr suni turiet pie pavadas, citādi jūs riskējat suni pazaudēt, kad tas uzies pēdas un aizjoņos pēc kāda, sev vien zināma „medījuma”.

Kopšana - bīgla īso un mīksto apmatojumu ir ļoti viegli kopt. Regulāri izsukājiet suni ar matu birsti un mazgājiet tikai tad, kad nepieciešams, kā arī pārbaudiet garās ausis, vai nav sācies iekaisums un regulāri apgriežat nagus.

Šķirnes vēsture - bīgls ir viena no populārākajām medību šķirnēm, tā ir iecienīta dzīvespriecīgā rakstura un labestīgās enerģijas dēļ. Šķirnes izcelsme precīzi vēl nav noskaidrota, taču iespējams, ka tā radusies krustojot Harjēru(Harrier) ar citām medību šķirnēm Anglijā.
Bīglu izmanto darbam grupās, pāros vai vienatnē medījot zaķus, fazānus un paipalas. Suns lieliski strādā arī robežkontrolē uzmeklējot narkotikas, ir labs ģimenes kompanjons.
 
Materiāla tapšanā izmantoti interneta resursi: www.dogbreedinfo.com