Rotveilers/ Rottweiler

Rotveilers ir daudziem pazīstama un iecienīta šķirne ne tikai savā dzimtenē Vācijā, bet arī Latvijā. Šķirnes pirmsākumi meklējami Švābijā Dienvidvācijā. Toreiz galvenais rotveileru uzdevums bija palīdzēt lopu uzpircējiem un miesniekiem pārdzīt ganāmpulkus lielos attālumos un apsargāt tos.

Šie suņi, paaudzēm dzīvojot un strādājot kopā ar cilvēku, bija ieguvuši lielisku kompanjonu un mājas suņu īpašības. Slava par tiem bija izplatījušies tālu aiz dzimtās puses robežām. Suņa lomai sabiedrībā sākot mainīties, vairs nebija nepieciešams turēt suņus darbam – tie ieguva mājas drauga un mīluļa statusu. Rotveileri, kas izcēlās ar augstu pielāgošanās spēju, ātri iejutās šajā lomā.

 

Izvēloties rotveileru par mājas mīluli, navajadzētu aizmirst, ka tas ir liels, masīvs un spēcīgs suns, kas augumā sasniedz 68 cm un svarā ap 50 kg. Kuces ir mazākas augumā (ap 60 cm) un vieglākas (ap 42 kg). Proporcionāli, kompakti veidotais ķermenis liecina par lielu fizisko spēku un izturību.

Pēc dabas rotveileri ir miermīlīgi, uzticīgi, drosmīgi. Tie ir viegli apmācāmi, strādā ar prieku, valdonīgajam sunim nepieciešams nosvērts, autoritatīvs saimnieks, kas taisnīgi un pacietīgi audzina savu mīluli. Konsekventi audzināts un apmācīts suns mīl bērnus, ir viņiem labs rotaļu biedrs, citus mājdzīvniekus pieņem par savējiem. Rotveileriem ir stabila nervu sistēma, tie izturas pašapziņigi, uzmana visu apkārt notiekošo. Īsts rotveilers ir drosmīgs, pašpārliecināts un apņēmīgs.

Īpaša kopšana rotveileram nav nepieciešama. Pilnīgi pietiks ar regulāru izsukāšanu. Apmatojums ir vidēja garuma, šķirnei raksturīga krāsa – melns ar gaišāku (dzeltenbrūnu vai rudu) ķermeņa apakšpusi. Sunim ir nepieciešama fiziskā slodze. Lai uzturētu rotveileru labā formā, ir jāsabalansē barības daudzums un suņa fiziskā aktivitāte. Lieliski vingrinājumi ir peldēšana, skriešana līdzās velosipēdam un pastaigas mežā. 

Iedzimtās darbaspējas, prats un labā pielāgošanās spēja ļauj izmantot suni gan kā sargu, gan kompanjonu. 

 

STEFANIJA IAGRO, dz.23.04.2008., īpašniece Aija Dorohina.