Amerikāņu Stafordšīras terjers/ American Staffordshire Terrier

 Šķirne atšķiras no sava priekšteča Stafordšīras bulterjera ar spēcīgāk veidotu, lielāku ķermeni. Suņi augumā sasniedz 46-48 cm, kuces 43-46 cm, ķermeņa masa no 18 līdz 23 kg. Gludajai īsajai spalvai iespējams jebkurš krāsojums.

Amerikas Stafordšīras terjeri, līdzīgi kā Stafordšīras bulterjeri, ir iegūti, krustojot angļu buldogus ar dažādu šķirņu terjeriem un tikuši izmantoti kā cīņu suņi. No brīža, kad Anglijā tika aizliegtas suņu cīņas, par šiem suņiem tika aizmirsts. Trīsdesmit gadus vēlāk pirmie suņi tika izvesti uz ASV, kur šķirne tika attīstīta, akcentējot masīvāku augumu, un tā ieguva nosaukumu amerikāņu Stafordšīras terjers. Neraugoties uz šo dzīvnieku spēku, tie ir labvelīgi noskaņoti pret cilvēkiem. Šķirnes reputācijai stipri kaitējusi līdzība ar pitbulterjeriem. Šo suņu piekritējus apburusi suņu drosmīgā un padevīgā daba, savus saimniekus tie gatavi aizstāvēt ar neticamu pašaizliedzību.

Selekcijas darbā šiem suņiem izzudusi cīņu tieksme, bet raksturā saglabājušās tādas iezīmes kā pašapziņa, bezbailība un padevība cilvēkam. Amerikāņu Stafordšīras terjeri allaž vēlas izpatikt saimniekam un darīs ta labā visu. Diemžēl šīs īpašības ne vienmēr tiek izmantotas labos nolūkos. Šie suņi parasti ir mierīgi un līdzsvaroti, bet, ja lieta nonāk līdz cīņai, žēlstības napazīst.

Jau no kucēna vecuma Stafordšīras terjers ir nopietni un pacietīgi jāaudzina. Šis suns ir ļoti aktīvs, neatlaidīgs, izturīgs un valdonīgs. Līdzās daudzām citām šķirnēm arī šīe suņi var būt lieliski ģimenes draugi, lai gan pēdējā laikā šī šķirne arī pie mums guvusi sliktu slavu. Drosmīgie suņi ir bezgalīgi uzticīgi saimniekam un ģimenei. Sistemātiski un konsekventi audzināti, amerikāņu Stafordšīras terjeri spēj daudz ko iemācīties, var gūt labus panākumus paklausības sacensībās.

Apsverot iespēju iegādāties Amerikāņu Stafordšīras terjeru, nopietni jāiepazīstas ar visu pieejamo informāciju pa šīs šķirnes suņiem. Nav piemērots suņu īpašniekiem ar nelielu pieredzi spēcīgu un valdonīgu suņu audzināšanā.